Sliding mechanism ø 19 mm
Splash
|Chrome
|Article Number: 528130344
Warranty: 2 years
Material: ABS, Polyacetal (POM), Polyethylene (PE), Stainless steel
Width: 3.9 cm
Product Information
The 19 mm universal Tiger Sliding mechanism allows you to secure the shower head at the perfect height. Suitable for shower riser rails with a thickness of ø 19 mm.
- Designed for everyday convenience: allows you to adjust the hand shower in height and rotate it
- Practical: easy to fix to shower riser rails with a thickness of ø 19 mm
- Universal connection: equipped with a 1/2 connection that fits any standard hand shower
- Easy to replace: it isn’t always necessary to buy a completely new sliding rail. By replacing the sliding mechanism, it will last for years to come
Specifications
| Width | 39 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 39 mm |
| Weight | 55 Gram |
| Colour | Chrome |
| Material | ABS, Polyacetal (POM), Polyethylene (PE), Stainless steel |
| Mounting Set Included | No |
| Article Number | 528130344 |
| EAN code | 4008915281411 |
What's in the package
- Ø 19 mm sliding piece
Service & Warranty
2 years
Documentation
Montage:
• Slide over a shower riser rail Ø 19 mm
• Fixing can be rotated as required and adjusted in height
Tips:
To keep the shower head holder beautiful, it is advisable to dry it daily with a soft cloth, possibly to clean it with water and a mild detergent. Do not use abrasives