Twiss Rain shower head
Splash
|Chrome
|Article Number: 801097
Warranty: 0 years
Material: Polyacetal (POM), Silicone rubber (SR), Stainless steel
Width: 30 cm
Product Information
Talented Twiss. Twiss refers to a river that originates in the Yorkshire region. But this rain shower head is anything but a babbling brook. Thanks to the diameter of 30 cm, you won't miss a single jet of water. The wide water distribution creates a truly relaxing sensation. The shiny chrome finish gives your bathroom a timeless, elegant look and creates a fresh appearance. Start your day comfortably and relaxed with our Twiss.
- Relax: large shower head measuring 30 cm in diameter, ensuring you are always under a delightful stream of water
- Anti-limescale: low maintenance and easy to clean
- Tropical shower: rain shower head with rain jet
- Water-saving: equipped with a water-saving device for an efficient shower experience. This reduces water consumption to 10 litres per minute
- Easy mounting: Suitable for virtually any shower connection thanks to the universal 1/2" connection
- Safety guaranteed: fully complies with the requirements of the Drinking Water Act
Specifications
| Width | 300 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 54 mm |
| Weight | 837 Gram |
| Colour | Chrome |
| Material | Polyacetal (POM), Silicone rubber (SR), Stainless steel |
| Mounting Set Included | No |
| Article Number | 801097 |
| EAN code | 8720605762401 |
What's in the package
Service & Warranty
0 years