Toilet seat Titan Comfort Feel
MDF, Rubber, Zamac
|Wood look
|Article Number: 251041146
Warranty: 2 years
Material: MDF, Rubber, Zamac
Width: 37.6 cm
Toilet Seat Features : Comfort Feel, Soft Close
Shape: Standard
Product Information
The Titan toilet seat is the ideal solution for those who want to sit softly. The seat is extra comfortable due to the finish with a special rubber coating. It quickly absorbs body temperature and never feels cold. This wood-look toilet seat from Tiger gives your bathroom or toilet a tough and robust look with the greying wood. The closing of the lid and the seat is slowed down by the hinges with soft close mechanism. This way the ceramic of your toilet bowl is not damaged and the closing of the seat is also pleasant for your ears.. The surface remains hygienic due to the special coating that also ensures that the design is UV-resistant and stays beautiful for years. To replace your toilet seat, it is advisable to also consult the line drawing of this article. It contains all the necessary measurements, and if they match your toilet bowl, you are assured to have a firm and fitting attachment.
- Unique comfortable seating experience due to the rubber coating which provides a matte look and never feels cold
- The special hinges of the soft close mechanism allow the toilet seat to fall down . It is extremely quiet and safe for little hands. The dampers prevent damage to the ceramic of the toilet bowl
- The toilet seat contains a special coating that makes it even easier to clean and scratch resistant. This way the seat will look like new in years to come
- The toilet seat is resistant to UV rays and aggressive detergents and disinfectants
- Mounting points can be adjusted anywhere from 11 to 20 cm as desired
- The stainless steel mounting set is corrosion resistant, can withstand bumps and doesn't bend easily. Ensures a longer life span than a plastic or metal fixing
- Comes as a complete set with toilet seat, mounting set with stainless steel hinges and a manual
Specifications
| Width | 376 mm |
| Depth | 435 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 2800 Gram |
| Center distance min. | 110 mm |
| Center distance max. | 200 mm |
| Colour | Wood look |
| Material | MDF, Rubber, Zamac |
| Toilet Seat Features | Comfort Feel, Soft Close |
| Mounting Set Included | Yes |
| Article Number | 251041146 |
| EAN code | 4008912510415 |
What's in the package
- Toilet seat with lid
- Fitting set
- Fitting instructions
Service & Warranty
2 years
Documentation
Montage:
Before replacing your toilet seat, it is advisable to have a look at the line drawing of this article. It contains all the necessary measurements, and if they match your toilet bowl, you are assured to have a firm and fitting attachment.
• Seat is mounted beneath the toilet bowl
• Mounting points can be adjusted anywhere from 11 to 20 cm as desired
• Keep the mounting key in a safe place as it is always handy to tighten the seat over time to ensure years of comfort.
Tips:
When cleaning with aggressive cleaning agents, rinse the mounting set thoroughly with clean water and then dry it. This will extend the life cycle.