Sliding mechanism ø 25 mm
Splash
|Chrome
|Article Number: 528230344
Warranty: 2 years
Material: ABS, Polyacetal (POM), Silicone rubber (SR), Stainless steel
Width: 3.9 cm
Product Information
The 25 mm Universal Tiger Sliding mechanism, you can fix the shower head to the sliding rail at various heights. As a result, the shower is always perfectly adjusted to you. Suitable for shower riser rails with a thickness of 25 millimetres.
- Designed for everyday convenience: allows you to adjust the hand shower in height and rotate it
- Practical: easy to fix to shower riser rails with a thickness of ø 25 mm
- Universal connection: equipped with a 1/2 connection that fits any standard hand shower
- Easy to replace: it isn’t always necessary to buy a completely new sliding rail. By replacing the sliding mechanism, it will last for years to come
Specifications
| Width | 39 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 74 Gram |
| Colour | Chrome |
| Material | ABS, Polyacetal (POM), Silicone rubber (SR), Stainless steel |
| Mounting Set Included | Yes |
| Article Number | 528230344 |
| EAN code | 4008915282418 |
What's in the package
- Ø 25 mm sliding piece
Service & Warranty
2 years
Documentation
Montage:
• Slide over a shower riser rail Ø 25 mm
• Fixing can be rotated as required and adjusted in height
Tips:
To keep the shower head holder beautiful, it is advisable to dry it daily with a soft cloth, possibly to clean it with water and a mild detergent. Do not use abrasives