Solent hand shower
Splash
|Black
|Article Number: 801088
Product Information
Turn every shower into a moment of pure indulgence with the Tiger Solent hand shower. The 9.5 cm shower head ensures an even water distribution and offers a choice of three jet settings: from relaxing to invigorating. The smart control panel makes it easy to change the jet setting, even with wet hands. The modern black design instantly gives your bathroom a stylish look. Ready to turn every shower into a moment of pure indulgence with the Tiger Solent hand shower?
- Compact design: shower head with a diameter of Ø 9.5 cm for comfortable ease of use
- Multiple jet options: simply choose your preferred water jet from the three options
- Water-saving: equipped with a water-saving device for an efficient shower experience. This reduces water consumption to 7 litres per minute
- Anti-limescale: low maintenance and easy to clean
- Easy mounting: Suitable for virtually any shower hose thanks to the universal 1/2" connection
- Safety guaranteed: fully complies with the requirements of the Drinking Water Act
Specifications
| Width | 98 mm |
| Depth | 61 mm |
| Height | 242 mm |
| Weight | 327 Gram |
| Colour | Black |
| Material | ABS, Polyacetal (POM), Silicone rubber (SR), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Hand Shower Diameter | 70 mm |
| Showerhead Spray Settings Type | Full jet |
| Mounting Set Included | Yes |
| Article Number | 801088 |
| EAN code | 8720605762319 |
What's in the package
- Hand shower
- Sealing ring
- Water-saving device
- Fitting instructions
Service & Warranty
5 years