Twiss hand shower
Splash
|Chrome
|Article Number: 801089
Warranty: 0 years
Material: ABS, Polyacetal (POM), Silicone rubber (SR), Stainless steel, Thermoplastic elastomer (TPE)
Width: 12.2 cm
Product Information
Talented Twiss. Inspired by the river in Yorkshire, but anything but peaceful. The 12 cm Twiss shower head ensures comfortable use and an even water distribution, so you won’t miss a single drop. Choose from three jet settings and switch between them effortlessly thanks to the smart control panel. Enjoy optimal comfort with less consumption thanks to the water-saving device. The shiny chrome finish gives your bathroom a timeless look that matches any style. Ready for a fresh start with Twiss?
- Comfortable design: shower head with a diameter of Ø 12 cm for comfortable ease of use
- Multiple jet options: simply choose your preferred water jet from the three options
- Water-saving: equipped with a water-saving device for an efficient shower experience. This reduces water consumption to 7 litres per minute
- Anti-limescale: low maintenance and easy to clean
- Easy to use: adjust the water jet with the control panel; effortless even with wet hands
- Easy mounting: Suitable for virtually any shower hose thanks to the universal 1/2" connection
- Safety guaranteed: fully complies with the requirements of the Drinking Water Act
Specifications
| Width | 122 mm |
| Depth | 84 mm |
| Height | 245 mm |
| Weight | 200 Gram |
| Colour | Chrome |
| Material | ABS, Polyacetal (POM), Silicone rubber (SR), Stainless steel, Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Mounting Set Included | No |
| Article Number | 801089 |
| EAN code | 8720605762326 |
What's in the package
- Hand shower
- Sealing ring
- Water-saving device
- Fitting instructions
Service & Warranty
0 years