Excellence 150 cm
Splash
|Brushed stainless steel
|Article Number: 543240943
Warranty: 3 years
Material: Plastic, Silicone rubber (SR), Stainless steel, Thermoplastic elastomer (TPE), Zamac
Width: 1.8 cm
Height: 150 cm
Product Information
A shower hose that moves with you as you shower? That’s this Excellence hose from Tiger. Clever and practical. It’s 150 cm long, doesn’t kink or twist, and is even extendable. The hose connector with a rubber ring provides extra stability and fits any hand shower and tap. This allows you to enjoy extra comfort and ease of use whilst showering. If you’re looking for a shower hose with a little something extra, this is the one for you.
- Flexible shower hose from 150 to 200 cm
- Stainless steel construction, and flexes easily with every move
- Up to 50% less water consumption, thanks to the integrated water saving mechanism
- Has anti-kink protection so water just keeps flowing
- The hose is extra strong
- Conical connection with rubber ring ensures that your handheld shower stays firmly in its bracket
- Durable shower hose with 10 year warranty
- This shower hose has a standard 1/2" connector both ends
- Shower hose can be used for water up to a maximum temperature of 70° Celsius
Specifications
| Width | 18 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 1500 mm |
| Weight | 259 Gram |
| Colour | Brushed stainless steel |
| Material | Plastic, Silicone rubber (SR), Stainless steel, Thermoplastic elastomer (TPE), Zamac |
| Mounting Set Included | Yes |
| Article Number | 543240943 |
| EAN code | 4008915432424 |
What's in the package
- Shower hose
- 2x sealing ring
- Fitting instructions
Service & Warranty
3 years
Documentation
Montage:
• Universal 1/2'' connection
• Easy to install by hand, no tools required
Tips:
To keep the shower hose beautiful, it is recommended to dry it daily with a soft cloth. If necessary, clean with water and a mild detergent.