Excellence 200 cm
Splash
|Brushed stainless steel
|Article Number: 543290943
Warranty: 10 years
Material: Plastic, Silicone rubber (SR), Stainless steel, Thermoplastic elastomer (TPE), Zamac
Width: 1.8 cm
Height: 200 cm
Product Information
A shower hose that moves with you whilst you shower? That’s this Excellence hose from Tiger. Smart and practical. At 200 cm long, it offers complete freedom of movement without curling or kinking, and it’s even extendable. The hose connector with rubber ring provides extra stability and fits any hand shower and tap. This allows you to enjoy extra comfort and ease of use whilst showering. If you’re looking for a shower hose with a little something extra, this is the hose for you.
- Flexible shower hose from 200 to 275 cm
- Stainless steel construction, and flexes easily with every move
- You can save up to 50% on water consumption, with no less comfort while showering
- Has anti-kink protection so water just keeps flowing
- The hose is extra strong
- Conical connection with rubber ring ensures that your handheld shower stays firmly in its bracket
- Durable shower hose with 10 year warranty
- This shower hose has a standard 1/2" connector both ends
- Shower hose can be used for water up to a maximum temperature of 70° Celsius
Specifications
| Width | 18 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 302 Gram |
| Colour | Brushed stainless steel |
| Material | Plastic, Silicone rubber (SR), Stainless steel, Thermoplastic elastomer (TPE), Zamac |
| Mounting Set Included | Yes |
| Article Number | 543290943 |
| EAN code | 4008915432431 |
What's in the package
- Shower hose
- 2x sealing ring
- Fitting instructions
Service & Warranty
10 years
Documentation
Montage:
• Universal 1/2'' connection
• Easy to install by hand, no tools required
Tips:
To keep the shower hose beautiful, it is recommended to dry it daily with a soft cloth. If necessary, clean with water and a mild detergent.