Toilet brush and holder
Onu
|Brushed stainless steel
|Article Number: 800842
Warranty: 10 years
Mounting Type: Freestanding
Material: Stainless steel
Width: 11 cm
Product Information
Complete your toilet or bathroom with this freestanding toilet brush with holder from the Tiger Onu series. The combination of brushed stainless steel and frosted glass gives it a timeless look that suits various interior styles. Thanks to the freestanding design, you can easily place the toilet brush wherever it is most convenient for you – no drilling or screws required.
- Made of high-quality materials, and suitable for use in damp spaces
- Easy to use: the glass brush pot is easy to remove from the holder, making it easy to clean
- Freestanding: this toilet brush with holder is completely freestanding, making it easy to place without drilling or screws
- Protection: equipped with silicone protectors to prevent damage to both the product and your floor
- Warranty: this range comes with a 10-year guarantee
Specifications
| Width | 110 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 404 mm |
| Weight | 825 Gram |
| Colour | Brushed stainless steel |
| Material | Stainless steel |
| Mounting Type | Freestanding |
| Mounting Set Included | No |
| Article Number | 800842 |
| EAN code | 8720605758466 |
What's in the package
- Toilet brush and holder
- Fitting instructions
Service & Warranty
10 years