Plym hand shower
Splash
|Chrome
|Article Number: 801084
Product Information
With the Tiger Plym hand shower, you’re choosing simplicity combined with a surprising level of comfort. The compact shower head of 7 cm delivers a full, powerful jet. Perfect for an energising start to your day or a quick refresh whenever you need it. Thanks to the integrated water-saving device, your showers become just a bit smarter. And because the shower head is easy to clean and requires little maintenance, it will keep its good looks with no effort. Practical, stylish and ready for your daily shower routine.
- Compact design: shower head with a diameter of Ø 7 cm for comfortable ease of use
- Full water jet: hand shower provides a powerful and even jet
- Water-saving: equipped with a water-saving device for an efficient shower experience. This reduces water consumption to 7 litres per minute
- Anti-limescale: low maintenance and easy to clean
- Easy mounting: Suitable for virtually any shower hose thanks to the universal 1/2" connection
- Safety guaranteed: fully complies with the requirements of the Drinking Water Act
Specifications
| Width | 70 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 202 mm |
| Weight | 113 Gram |
| Colour | Chrome |
| Material | ABS, Polyacetal (POM), Silicone rubber (SR), Stainless steel, Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Hand Shower Diameter | 70 mm |
| Showerhead Spray Settings Type | Full jet |
| Mounting Set Included | Yes |
| Article Number | 801084 |
| EAN code | 8720605762272 |
What's in the package
- Hand shower
- Sealing ring
- Water-saving device
- Fitting instructions
Service & Warranty
5 years